راهنمای خرید یخچال: انواع مختلف یخچال فریزر و چگونگی انتخاب مناسب یخچال فریزر

در این مقاله با چگونگی انتخاب بهترین یخچال بر اساس بودجه و نیازهای خانواده آشنا میشویم. چه شما مجرد باشید یا در خانواده ای بزرگ زندگی کنید، همیشه نیاز به یک یخچال دارید ولی انتخاب کردن یک یخچال مناسب برای خودتان کار ساده ای نیست. جنبه های مختلفی برای در نظر گرفتن خرید یک یخچال است. از سایز، سبک دَر یخچال، مصرف انرژی، برند و شرکت سازنده تا قیمت یخچال. با این راهنمای خرید یخچال شما میتوانید یخچال مناسب تان را براساس بودجه و نیازتان خریداری کنید.

هزینه اتان رو بسنجید

قیمت طبیعتا یک معیار مهم در انتخاب یک یخچال جدید است. با تخمین زدن این که چقدر میخواهید هزینه کنید شروع کنید. یک یخچال تک دَر پایه در رنج قیمتی متوسط تری میتونه عرضه بشه نسبت به گزینه های موجود یخچال ساید بای ساید که قیمت بالاتری هزینه میطلبن. این یک سرمایه گذاری بلند مدت هست پس باید بودجه اتون رو بر طبق این قضیه تنظیم کنید.

به سایز توجه کنید

قبل اینکه حتی به خرید یخچال فکر کنید مطمئن بشوید که چه سایزی داخل آشپزخونه شما میتوانه جا بگیره مخصوصا اگر طراحی مدولار باشه (این تعریف در معماری به این منظور است که ما در شکل گیری یک حجم یا سطح از مدول هایی به دفعات تکرار شونده به منظور ایجاد ترکیبی بزرگتر استفاده کنیم. در واقع هنگامی که از مدول صحبت میکنیم، منظور همان اندازه است که در سیستم مدولار، تنوعی از اندازه ها بسته به ترکیب تعداد محدودی اندازه پایه به دست می آیند). گنجایش یک یخچال بر اساس مقدار لیتر ارزیابی میشه. واسه خانواده های بزرگ یخچال بزرگ تر منطقی تر است حتی اگر هزینه بیشتری داشته باشد. اگر شما یک فرد مجرد هستید و در یک اتاق اجاره کرده زندگی میکنید حق انتخاب یک مینی یخچال هم دارید.

وقتی که سایز مورد نظرتون رو با توجه به اندازه آشپرخونه و محل قرارگیری یخچال متوجه شدید وقت انتخاب یخچال هست. 7 نوع مختلف یخچال داریم: تک در، دو در، سه در، مینی، ساید بای ساید، درب فرانسوی و هوشمند.

انواع مختلف یخچال فریزر

تک در: یخچال تک در رایج ترین نوع یخچال است، این مدل برای یک نفر یا یک خانواده دو نفره است. این یخچال ها فقط یک درب برای یخچال و فریزر دارند. اندازه آنها کوچکتر است و ظرفیت متوسط آنها بین 165 تا 280 لیتر است. با توجه به اندازه کوچکشان، یخچال های تک در قفسه های محدودی دارند. از نظر فن آوری خنک کننده، اکثر یخچال های تک در دارای یک فریزر یخ زدایی دستی هستند که برای یخ زدایی یخ باید دکمه ای را به صورت دستی فشار دهید.

دو در (فریزر بالا) (کمبی): محبوب ترین نوع یخچال هستند، جایی که فریزر در بالای محفظه اصلی نگهداری مواد غذایی تازه قرار دارد. یخچال دو در فضای بیشتری دارد و بنابراین برای خانواده هایی با چهار نفر در نظر گرفته شده است. یخچال های دو درب معمولا با ظرفیت 235 تا 415 لیتر عرضه می شوند. در مقایسه با یخچال های تک در، یخچال های دو در برای عملکرد به انرژی بیشتری نیاز دارند. با این حال، به لطف رتبه بندی ستاره های کم مصرف، می توانید یخچال های دو در را انتخاب کنید که انرژی کمتری مصرف می کنند. بر خلاف یخچال های تک در، یخچال های دو درب بدون یخ زدگی هستند. این فناوری امکان توزیع یکنواخت هوای خنک در داخل یخچال توسط فن های برقی را فراهم می کند. به عبارت ساده، یخ تشکیل نمی شود و نیازی به یخ زدایی نیست.

دو در (فریزر پایین) (کمبی): برخی از برندها یخچال های دو دری را ارائه می دهند که فریزر در پایین آن قرار دارد. مزیت بزرگ یخچال هایی که دارای فریزر در پایین هستند، فریزری است که کمی عمیق تر و بزرگتر است. یکی دیگر از مزایای فریزرهای زیرین راحتی آن ها است. برای اکثر مردم، قسمت اصلی نگهداری مواد غذایی تازه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد تا قسمت فریزر. با فریزر پایین، یخچال شما همسطح با چشمانتان قرار میگیرد در نتیجه یافتن مواد غذایی پرمصرف مثل سبزیجات، شیر و سایر مواد غذایی رایج آسان تر می شود. در حالی که واحد فریزر پایین دارای چندین مزیت است اما مدل های زیادی در بازار موجود نیست.

ساید بای ساید: یخچال های ساید بای ساید به دو نیم تقسیم می شوند که فریزر در سمت چپ و یخچال در سمت راست قرار دارد. طراحی یخچال ساید بای ساید به شما این امکان را می دهد که مواد غذایی را هم سطح چشم در یخچال و هم در فریزر قرار دهید، بنابراین برای تهیه آنها نیازی به اینکه دستتان را خیلی بلند کنید یا خم شدن ندارید. یخچال های ساید بای ساید جادار هستند و دارای قفسه ها و کشوهای عمیق قابل تنظیم متعددی هستند. بزرگ هستند و ظرفیت کافی برای یک خانواده شش یا هفت نفره دارند. اکثر یخچال های ساید بای ساید معمولا با ظرفیت 531-700 لیتر عرضه می شوند. همچنین، واحدهای ساید بای ساید دارای یخ و آب سردکن داخلی هستند. یکی از بزرگترین معایب یخچال ساید بای ساید اندازه آن است. این یخچال ها معمولاً عریض‌تر از یخچال‌های معمولی هستند و برای آشپزخانه‌های کوچک ایده‌آل نیستند.

درب فرانسوی: یخچال درب فرانسوی ترکیبی از استایل و کاربرد است. واحدهای درب فرانسوی دارای دو درب برای محفظه یخچال و کشوی فریزر در پایین هستند. چندین مزیت برای یخچال درب فرانسوی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به فضای ذخیره‌سازی فراوان، قفسه‌های پهن‌تر و سطل‌های درب بزرگ‌تر و فضای عمیق‌تر برای نگهداری مواد یخ‌زده اشاره کرد. این واحدها شیک به نظر می رسند.

یخچال کوچک (مینی): این یخچال های جمع و جور برای اتاق خوابگاه یا دفتر کوچک مناسب هستند. برای نوشیدنی، تنقلات و مواد فاسد شدنی عالی هستند. مزیت یخچال های فشرده این است که فضای زیادی را اشغال نمی کنند. یخچال های کوچک با ظرفیت 50-90 لیتر موجود هستند.

یخچال هوشمند: همانطور که از نام آن پیداست، یخچال هوشمند از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل می شود و همچنین ویژگی های اضافی را ارائه می دهد که در یخچال استاندارد موجود نیست. به عنوان مثال، The Family Hub سامسونگ یک یخچال هوشمند با صفحه نمایش لمسی غول پیکر و فناوری تشخیص مواد غذایی داخلی است. یخچال می‌تواند نوع غذایی را که در داخل آن قرار دادید را تشخیص دهد، دمای داخلی را کنترل کند و حتی فهرست خرید تهیه کند. این یخچال رده بالا همچنین از تشخیص صدا پشتیبانی می کند و دارای چندین برنامه نرم افزاری است. چنین یخچال های هوشمندی برای خانه های مجلل ایده آل هستند.

عمق معکوس (عمق کابینت): اصطلاح «عمق کابینت» در مورد یخچال می‌تواند فریبنده باشد زیرا اندازه‌ی کانتر کابینت ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، عمق کانتر کابینت آشپزخانه در حدود ۲۵ اینچ (۶۳٫۵ سانتیمتر) و عمق داخل کابینت به طور معمول ۲۴ تا ۲۴٫۵ اینچ (۶۱ تا ۶۲ سانتیمتر) می‌رسد. این بدان معناست که یخچال استاندارد امروزی، با عمق تقریبی ۳۰ اینچ (۷۶ سانتیمتر)، با فاصله چند اینچ از لبه کانتر کابینت بیرون می‌زند. یخچال با عمق کانتر طوری طراحی شده که تا حد امکان در کنار کابینت و سطوح کار شما ظاهری تمیزتر و سفارشی‌تر داشته باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که یخچال با عمق کانتر لزوماً دقیقاً در اندازه گیری میزهای پیشخوان شما دقیق نیستند، زیرا به فضایی برای باز شدن درها احتیاج دارید. درب یخچال اغلب به اندازه کافی بیرون زده و بدون اینکه به فضای پیشخوان مجاور ساییده شوند به راحتی باز می‌گردند. یخچال با عمق کانتر کوچکتر از یخچال معمولی است و این باعث می‌شود که برای آشپزخانه‌هایی که دارای فضای کمتری هستند بسیار مناسب باشد. مدل‌های یخچال سامسونگ و ال‌جی انتخاب مناسبی برای یخچال با عمق کانتر هستند. یخچال با عمق کانتر چند ایراد دارند، از جمله هزینه بالای آنها. تولیدکنندگان محصولات با عمق کانتر کمتری در مقایسه با یخچال عمق استاندارد تولید می‌کنند. علاوه بر این، تولیدکنندگان معمولاً از مواد عایق گرانتر اما نازک تری برای تأمین هرچه بیشتر فضای داخلی استفاده می‌نمایند که به بالاتر رفتن هزینه آنها کمک می‌کند. یخچال با عمق کانتر در مدل‌های مختلفی از جمله یخچال ساید بای ساید و همچنین مدل یخچال درب فرانسه ارائه می‌شوند.

ظاهر یخچال مهم است

از آنجایی که شما هر روز از یخچال خود استفاده خواهید کرد، ظاهر و سبک آن می تواند تاثیر زیادی بر دکوراسیون آشپزخانه شما داشته باشد. یخچالی با ظاهری زیبا انتخاب کنید که با فضای داخلی آشپزخانه شما ترکیب شود. فولاد ضد زنگ محبوب ترین روکش در میان مصرف کنندگان است، هرچند به خاطر داشته باشید که آهنربا را در خود نگه نمی دارد. برخی از یخچال‌های جدید با روکش استیل ضد زنگ مشکی نیز عرضه می‌شوند که نه تنها نگهداری از آن آسان‌تر است، بلکه کمتر کثیف میشوند. شما همچنین می توانید از رنگ‌های پررنگ و حرارت مانند قرمز استفاده ‌کنید، اگرچه چنین پوشش‌هایی در مدل‌های سطح بالا وجود ندارد.

ویژگی های ضروری را بررسی کنید

هنگام خرید یخچال، هرگز نباید از ویژگی های اولیه و ضروری غافل شوید. ویژگی‌هایی مانند آبسردکن دار و یخساز ممکن است در بیشتر یخچال فریزر ها دیده شوند، اما چیزی که اکثر مصرف‌کنندگان برای یک یخچال می‌خواهند چنین چیزهایی نیستند. در انتها به دنبال ویژگی هایی باشید که واقعاً برای شما مهم هستند. اگر شما کسی هستید که دوست دارید تعداد زیادی قوطی پپسی یا نوشابه رژیمی را ذخیره کنید، مطمئن شوید که می توانید ارتفاع قفسه ها را تنظیم کنید. همیشه مراقب یخچال هایی با قفسه های ضد نشت و کنترل های داخلی برای تنظیم دما باشید تا غذاهای شما تا زمانی که ممکن است تازه بمانند. اگر گوشت زیاد مصرف می‌کنید، یخچالی بخرید که محفظه‌های جداگانه‌ای برای گوشت و سایر محصولات لبنی مانند پنیر دارد.

به مصرف انرژی توجه داشته باشید

هنگام خرید یک یخچال جدید یا یک مدل دست دوم، همیشه به دنبال برچسب انرژی باشید که به مصرف کنندگان می گوید که یک یخچال در هر واحد چقدر برق مصرف می کند. هر چه تعداد ستاره های یخچال بیشتر باشد انرژی کمتری مصرف میکند. بدیهی است که قیمت یک یخچال 5 ستاره بیشتر از یک یخچال 2 ستاره است اما این به کاهش هزینه های کلی در دراز مدت کمک می کند زیرا دلیلی وجود نداره که یخچال را خاموش کنیم.

یخچال را احساس کنید

یخچال چیزی است که تقریباً هر روز آن را لمس می کنید. بنابراین قبل از خرید آن، در دریافت حس انتخابی خود تردید نکنید. در صورت امکان ارتفاع و عرض یخچال را اندازه بگیرید. مشخصات یخچال را یادداشت کنید و آن را با مدل های مشابه از برندهای مختلف مقایسه کنید. حتی اگر در نهایت یخچال را به صورت آنلاین خریداری می‌کنید، توصیه می‌شود برای اینکه شخصاً محصول را احساس کنید، به خرده‌فروشی نزدیک خود مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه